SAMOPRIJAVA FURS-u

V kolikor davčnega obračuna Finančni upravi RS (FURS) niste oddali v predpisanem roku  (do 31.3.2017) lahko uporabite institut samoprijave.

Vsi podjetniki in podjetja in tudi normiranci, ste morali davčni obračun oddati do konca marca. V kolikor tega še niste storili oddajte davčni obračun oddate čim prej. To lahko še vedno storite prek portala eDavki. Težko je sicer napovedati kako bo odreagirala Finančna uprava, uradno vas sicer čaka globa. Način, s katerim se lahko izognete morebitnim sankcijam, pa je samoprijava.

 

Predpisane globe

Tudi v primeru, ko davčnega obračuna ne predložite oziroma ga oddate nepravilno ali prepozno ste storili davčni prekršek. Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2) določa predvidene globe za davčne prekrške.

V teh primerih je za samostojne podjetnike predpisana globa od 800 do 10.000 evrov. Za mikro in majhne družbe je predvidena globa od 1.200 do 15.000 evrov, za srednje in velike družbe pa od 3.200 do 30.000 evrov.

 

Samoprijava

V primeru, da ste zavezanec in ste pozabili ali iz drugih razlogov obračuna davka ali davčne napovedi v zakonskem roku sploh niste predložili pride v poštev samoprijava.  Pri tem imate kot zavezanec dve možnosti. Odločite se lahko, da uporabite posebno ureditev vrnitve v prejšnje stanje in dokazujete, da iz utemeljenih razlogov ni mogel oddati davčnega obračuna, lahko pa uveljavljate institut samoprijave zaradi prepozno predloženega obračuna.

Za opravičljive razloge se štejejo utemeljeni razlogi, ki jih zavezanec ni mogel predvideti oziroma odvrniti in preprečujejo predložitev obračuna davka oziroma davčne napovedi v predpisanem roku.

Rok za vložitev vloge za vrnitev v prejšnje stanje pri davčnem organu je najpozneje v osmih dneh od dneva, ko je prenehal obstajati vzrok, zaradi katerega je v zamudi. A najpozneje v treh mesecih po izteku roka za predložitev davčnega obračuna. Če boste da boste ustrezno dokazali utemeljene razloge za zamudo pri oddaji davčnega obračuna, se bo štelo, da niste storili davčnega prekrška in posledično tudi ne boste kaznovani.

Podobno velja tudi v primeru, ko se samoprijava uveljavlja iz naslova prepozno predloženega obračuna, v katerem kot zavezanec izkažete preplačilo davka oziroma v katerem uveljavljate vračilo davka. Skladno s 399. členom ZDavP-2 kot zavezanec za prekršek niste kaznovani. V tem primeru tudi ne boste plačali obresti, saj so te vezane na neplačani oziroma premalo plačani davek.

 

Obresti za zamudo

Samoprijavo lahko uporabite tudi v primeru nepravilnosti pri oddaji davčnega obračuna, posledica katerih je premalo izkazan oziroma odmerjen davek. Na tak način naj bi samoprijava zavezanca za davek spodbudila, da sporoči morebitne pozneje ugotovljene napake oziroma da čim prej predloži davčni obračun. Samoprijava zavezancu odvzame odgovornost za prekršek, vendar mora le-ta kljub temu izpolniti svojo realno davčno obveznost. To pomeni, da od premalo plačanega oziroma neplačanega davka obračuna in plača obresti od poteka roka za plačilo do predložitve davčnega obračuna na podlagi samoprijave. Obrestna mera za izračun obresti znaša 3 odstotke letno.

S samoprijavo želi FURS doseči, da bi zavezanci sporočili ugotovljene nepravilnosti čim prej. Žal pa jo je mogoče jo je vložiti samo enkrat. Zato ravnajte previdno in premišljeno.

V kolikor boste v zvezi z vlogo samoprijave in uporabo tega instituta v kakršnikoli dilemi, se lahko obrnete na nas.

Za potencialna vprašanja in pomoč, smo vam vedno na voljo.

Vaša ekipa Kalikonto!

https://www.kalikonto.si/wp-content/uploads/2017/04/kalikonto-računovodstvo-samoprijava.jpg

KALIKONTO d.o.o.
LJUBLJANA, Ul. Ambrožiča Novljana 5
CELJE, Mariborska 68

brezplacno-svetovanje-banner