Oddajanje stanovanj preko Airbnb

 ODDAJANJE STANOVANJ V NAJEM TURISTOM

Ste razmišljali o oddajanju stanovanja v najem turistom preko Airbnb ali Booking? Večina, ki oddaja stanovanje na ta način, še vedno deluje v sivi coni. Finančna uprava Republike Slovenije je letos zaradi nezakonitega načina oddajanja v najem izrekla globe v višini 237.000 evrov. Poostren nadzor pa se bo še nadaljeval. V izogib glob, ki lahko znašajo od 400 pa tudi do 30.000 evrov, v nadaljevanju pojasnjujemo ključna vprašanja, ki zadevajo oddajanje v najem turistom.
Oddajanje v najem urejata Zakon o gostinstvu (ZGos) ter Stanovanjski zakon (SZ-1), poleg tega pa je potrebno upoštevati tudi druge predpise. Po ZGos so sobodajalci lahko:
• fizične osebe, če opravljajo dejavnost le občasno,
• pravne osebe, ki so registrirane za opravljanje gostinske dejavnosti,
• samostojni podjetniki, ki so registrirani za opravljanje gostinske dejavnosti in
• društva, ki imajo gostinsko dejavnost določeno v svojem temeljnem aktu.

Zahod v mestu

Občasna dejavnost oddajanja v najem

V kolikor fizična oseba opravlja dejavnost le občasno ni potrebno registrirati podjetja, saj se dejavnost lahko popolnoma zakonito izvaja z registracijo sobodajalca. Za to je potrebno izpolniti naslednje pogoje:
• sobodajalec mora biti lastnik ali najemnik nepremičnine,
• dejavnost oddajanja v najem turistom ne sme preseči obdobja petih mesecev (150 dni) v celotnem koledarskem letu,
• gostom lahko sobodajalec nudi do največ 15 ležišč,
• potrebna je registracija v Poslovni register Slovenije (PRS) na podlagi Prijave za vpis podatkov o sobodajalcu (PRS-1 sd), ki se jo vloži Agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) osebno ali po pošti.

Dejavnost oddajanja v najem preko gospodarske družbe

V kolikor sobodajalstvo ni le občasna dejavnost, je potrebna registracija samostojnega podjetnika (s.p. ali popoldanski s.p. v primeru zavarovanja na drugi podlagi – npr. zaposlitvi), pravne osebe (d.o.o. ali druge) oziroma društva v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah (ZGD-1). Pri tem pa se je potrebno registrirati za opravljanje gostinske dejavnosti.

Oddajanje v turistični najem in DDV

Tako kot pri vsaki poslovni dejavnosti, je potrebno tudi pri oddajanju v najem turistom ugotoviti, ali se (pravna) oseba šteje za davčnega zavezanca ali ne. Zavezanci so oproščeni obračunavanja DDV, če v zadnjih 12 mesecih ne presežejo 50.000 evrov obdavčljivega prometa. To velja tako za fizične, kot tudi za pravne osebe.
Pri tem pa je potrebno opozoriti, da se mora tudi sobodajalec identificirati za namene DDV (25. člen Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)), v kolikor oddaja svoje stanovanje oziroma sobe preko Airbnb ali Booking, kljub temu, da je njegov obseg prometa pod zakonsko določenim pragom. V tem primeru se sobodajalec identificira za namene DDV samo kot prejemnik teh storitev (prejemnik tujih storitev nudenja oglasnega prostora), saj omenjeni ponudniki spletnih strani nimajo sedeža oziroma stalne poslovne enote v Sloveniji.
Sobodajalci, ki so identificirani za DDV, za storitve oddajanja nastanitvenih zmogljivosti gostu zaračunajo DDV po nižji stopnji 9,5%. V kolikor je sobodajalec identificiran za DDV le kot prejemnik storitev posredovanja po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1, mora plačati DDV le od prejetih storitev posredovanja (v primeru Airbnb ali Booking), za ostale dobave, ki jih kot mali davčni zavezanec opravi na ozemlju Slovenije, pa na računu DDV ne obračuna.

Za potencialna vprašanja in pomoč, smo vam na voljo.

 

 

KALIKONTO d.o.o.
LJUBLJANA, Ul. Ambrožiča Novljana 5
CELJE, Mariborska 68

brezplacno-svetovanje-banner