IZRAČUN DAVKA ZA NORMIRANCE

Zagotovo zanima izračun davka za normirance po tem, ko se je 31. marca se je iztekel skrajni rok za oddajo davčnega obračuna za preteklo leto, ki velja tako za normirance oziroma tiste podjetnike, ki ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem normiranih stroškov oziroma odhodkov, kot tudi številne druge podjetnike.

Upoštevanje normiranih dohodkov pri ugotavljanju davčne osnove pomeni poenostavljen način ugotavljanja davčne osnove. Zavezancem namreč ni treba voditi evidenc o odhodkih oziroma stroških, ki jih imajo pri poslovanju. Pri upoštevanju normiranih dohodkov se davčna osnova ugotavlja na način, da se od ustvarjenih prihodkov odštejejo normirani odhodki, in sicer v višini 80% ustvarjenih prihodkov. Dohodnina od dohodka iz dejavnosti se odmeri po 20% davčni stopnji in se šteje za dokončen davek.

Toda kako se odločiti za možnost normiranih stroškov? Vsekakor mora biti odločitev za katero koli obliko ugotavljanja davčne osnove zelo preudarna, saj to vpliva na višino mesečnega (ali trimesečnega) plačila akontacije dohodnine. Zamenjavo oblike ugotavljanja davčne osnove lahko izvedete le z novim davčnim letom.

 

Iz normiranega v redni espe

 

Samostojni podjetnik lahko to spremembo uredi pri oddaji napovedi/davčni obračun (za preteklo leto), potem pa mora prav tako sam označiti, kako želi poslovati v tekočem letu. Navesti mora, kako bo v tekočem letu posloval in na podlagi kakšnih prihodkih bo ugotavljal davčno osnovo: na podlagi normiranih ali dejanskih prihodkov in odhodkov, ter kako bo vodil poslovne knjige (po sistemu enostavnega ali dvostavnega knjigovodstva).

  

V katerem primeru ste torej lahko normiranec in kakšne obveznosti sledijo iz tega?

 

Z upoštevanjem normiranih odhodkov lahko davčno osnovo ugotavljajo le zavezanci pod naslednjimi pogoji:

  • v davčnem letu pred tem davčnim letom zavezančevi prihodki iz dejavnosti ne presegajo 50.000 evrov, ali
  • v davčnem letu pred tem davčnim letom zavezančevi prihodki iz dejavnosti ne presegajo 100.000 evrov in je bila pri zavezancu (velja tudi za zavezanca samega) obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovana vsaj ena oseba za poln delovni čas, neprekinjeno najmanj pet mesecev in
  • zavezanec pri davčnem organu pravočasno opravi priglasitev.

 

V kolikor boste v zvezi z izračunom davkov ali obliko s.p.-ja v kakršnikoli dilemi, se lahko obrnete na nas.

Za potencialna vprašanja in pomoč, smo vam vedno na voljo.

Vaša ekipa Kalikonto!

https://www.kalikonto.si/wp-content/uploads/2017/04/kalikonto-računovodstvo-davki-za-normirance.jpg

KALIKONTO d.o.o.
LJUBLJANA, Ul. Ambrožiča Novljana 5
CELJE, Mariborska 68

brezplacno-svetovanje-banner